,,Open Circle Capital“ investuoja į regos technologijų platformą

https://www.vz.lt/technologijos-mokslas/2018/12/06/open-circle-capital-investuojai-regos-technologiju-platforma?login=3An2V&Cicej

Rizikos kapitalo fondas „Open Circle Capital“ (OCC) investavo 200.000 Eur į UAB „Vision Technologies“ – startuolį, kuriantį akių patikros ir akinių užsakymo platformą. Tai jau penkta šio metus gyvuojančio fondo investicija.

„Vision Technologies“ yra telemedicinos įmonė, kuri padės žmonėms išsirinkti ir įsigyti akinius. Internetu vartotojas galės virtualiai pasimatuoti rėmelius ir, tarsi žiūrėdamas į veidrodį, įvertinti, kurie jam labiausiai tinka“, – sako Audrius Milukas, OCC partneris ir vadovas. Įmonė „Vision Technologies“ registruota šiemet rugpjūtį. Jos vadovas ir savininkas yra Petras Sakalauskas.

Anot jo, esminiai programavimo darbai gana sparčiai vykdomi, o pati platforma turėtų startuoti maždaug po pusmečio. Tiesa, p. Sakalauskas teigia, kad įmonė pradės ne nuo galimybės virtualiai išsirinkti ir užsakyti akinių rėmelius, o nuo galimybės pasitikrinti akis.

„Išlaikyti optometristo etatą gali sau leisti tik didelės optikos bendrovės. Mažesnėms, kurių yra labai daug, tai prabanga. Dėl to žmonės dažnai negauna tokių paslaugų optikos salonuose arba yra priversti laukti ar eiti kitur. Mes turime planą, kaip šią problemą išspręsti. Vėliau pasiūlysime ir platesnį paketą: galimybę pasitikrinti akis ir iš karto pasirinkti akinių lęšius bei rėmelius. Bet tam reikia atlikti sudėtingesnius programavimo darbus, išspręsti kelis su kamerų raiška susijusius klausimus“, – pasakoja „Vision Technologies“ įkūrėjas.

Nei jis, nei p. Milukas verslo plano ir technologinių sprendimų detaliai kol kas nekomentuoja, nes nerimauja, kad tokia informacija gali būtu naudinga konkurentams. O jų esą nemažai – šiuo metu pasaulyje vystoma ne viena ir ne dvi panašios platformos. Kaip bene labiausiai pažengusią ir didžiausią konkurentę OCC vadovas įvardija Vokietijos bendrovę „Mister Spex“.

Kitos investicijos

Be minėto startuolio, OCC portfelyje šiuo metu yra dar 4 investicijos. Pati pirmoji fondo investicija yra lietuviškas bendradarbiavimo įrankis „Tipi“, panašus į „Slack“. Į šį įrankį, skirtą įmonėms ir laisvai samdomiems specialistams, fondas investavo 100.000 Eur. Kiti fondai ir grupė privačių investuotojai pridėjo dar 250.000 Eur. „Investavome kartus su JAV fondais ir „Vinted“ kūrėjais, nes ši idėja gimė būtent jų įmonėje, kai jie suprato, kad nebesusitvarko su gaunamais e. laiškais“, – sako p. Milukas.

Antra idėja, šiemet patraukusi OCC dėmesį, yra „Perfection AI“ – dirbtinio intelekto (DI) sprendimas, skirtas žaidimų kūrėjams. Tai įrankis, leidžiantis automatizuoti tam tikrus darbus, pavyzdžiui, objektų, tokių kaip medžiai, kūrimą. Apmokytas DI algoritmas tokius darbus esą atlieka 3 kartus greičiau už žmogų. Fondas į startuolį investavo 50.000 Eur, keli verslo angelai – dar 30.000 Eur.

OCC šiemet taip pat investavo į „Tasker“ – verslo procesų valdymo ir užduočių paskirstymo įrankį, skirtą ne biure dirbantiems specialistams. Fondas skyrė 150.000 Eur, o įmonė, kurioje gimė „Tasker“, – UAB Informacinių technologijų organizacija („iTo“) – ir jos partnerė „Tele2“ skyrė dar 150.000 Eur. „Tasker“ komanda – bene toliausiai pažengusi iš visų mūsų portfelio įmonių. Ji ne tik jau turi gerai veikiantį produktą, bet ir nemažai klientų. Jiems dabar reikia daug pinigų pasaulinei plėtrai. OCC tam per mažas, todėl ieškome didesnių fondų, su kuriais galėtume investuoti arba kuriems galėtume parduoti savo dalį“, – komentuoja p. Milukas.

Viena šviežiausių fondo investicijų – po „BlueBridge“ grupės sparnu vystoma ryšių su klientais valdymo (CRM) sistema „Teamgate“. „Šiandien jau kalbamės su vienu Vakarų fondu dėl papildomos investicijos į „Teamgate“, – sako OCC vadovas.

Investavimo strategija

OCC fondo dydis siekia 20 mln. Eur, 13,8 mln. Eur į jį įnešė valstybės valdoma UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ („Invega“). O privatūs investuotojai ir OCC partneriai pridėjo dar 6,2 mln. Eur. Pastarieji įnešė 1% visos fondo sumos. Tiesa, p. Milukas pabrėžia, kad minėti 20 mln. Eur neguli OCC sąskaitoje. „Yra pasirašytos įsipareigojimų sutartys ir kaskart, radę dėmesio vertą startuolį, skelbiame kvietimą investuoti“, – sako jis.

Fondas į vieną startuolį investuoja nuo 100.000 Eur (tiesa, iki šiol pati mažiausia investicija buvo 50.000 Eur) iki 3 mln. Eur ir, pasak vadovo, niekada neima daugiau nei 50% akcijų. Vidutiniškai OCC prašo 20–25%. „Lietuvoje startuolių (ir rizikos kapitalo – VŽ) ekosistemos pradžia buvo bloga, čia kurį laiką buvo tarsi laukiniuose Vakaruose, (investuotojai – VŽ) pirkdavo kontrolę, blokuodavo įkūrėjų sprendimus ir t. t. Dėl to antrepreneriai, įkūrėjai, kai prarasdavo savo įmonių kontrolę ir motyvaciją toliau dirbti, ėmė bijoti investuotojų“, – užsimena pašnekovas.

Investavimo modelis yra 5+5+2. Tai reiškia, kad jis 5 metus leis pinigus investuodamas (angl. investment period), o per kitus 5 metus bandys investicijas parduoti ir uždirbti (angl. exiting period). Dar 2 metai skirti pastarajam periodui pratęsti, jei per 5 metus pasitraukti iš visų investicijų nepavyktų.

Per pirmus veiklos metus OCC iš viso investavo 0,7 mln. Eur į 5 įmones. Šiuo metu derasi dar su trimis. Per 5 metus iš viso planuojama investuoti į maždaug 25 startuolius, neskaitant papildomų investicijų į portfelyje jau esančias įmones, kurios atliekamos maždaug po metų, jei startuolis pasiekia sutartus tikslus. „Pirminis planas buvo per metus investuoti į 10 projektų Baltijos ir kitose mūsų regiono šalyse, tokiose kaip Lenkija, Ukraina ar Baltarusija. Su kai kuriais startuoliais derybos užsitęsė. Bet manome, kad 8 investicijas atlikti šiemet yra įmanoma“, – sako p. Milukas.

Jis priduria, kad stengiamasi kiekvienai investicijai surasti ir partnerių – įmonių, verslo angelų ir privataus kapitalo investuotojų. „Esame atviri, norime sindikuoti investicijas, nes taip galima sumažinti savo riziką, suteikti didesnę investiciją startuoliui ir padidinti portfelį nedidinant pinigų sumos fonde. O kuo didesnė imtis, tuo didesnis šansas rasti vienaragį (įmonė, vertinama daugiau nei 1 mlrd. USD) ar bent mažą vienaragiuką“, – teigia fondo vadovas.

OCC yra nusistatęs ir investavo sritis. Tai dirbtinio intelekto, informacinės ir ryšių technologijos, aukštosios technologijos, įskaitant medicinos, optikos, gyvybės mokslų ir chemijos sritis bei robotiką. Bet p. Milukas priduria, kad, vertinant startuolius, pirmiausia ieškoma patyrusios komandos ir įmonių, jau turinčių produktą, o geriausia – ir klientų. Tai paaiškina, kodėl fondo portfelyje nėra verslo naujokų. O ir visos ligšiolinės investicijos kaip rizikos kapitalo fondui atrodo gana saugios. OCC portfelyje – jaunos įmonės, jau turinčios produktus ir klientų, atsiskyrusios nuo patyrusių bendrovių arba toliau vystomos po jų sparnu.

Pasitraukti iš investicijų fondas planuoja parduodamas portfelio įmones didesniems fondams, didesniems konkurentams (pvz., „Tipi“ galėtų perimti „Slack“) arba privataus kapitalo investuotojams.

https://smartvision.lt/

Top